Чарівний краєвид Куби частина 2

У доколумбові часи на Кубі жили три племені індіанців: гуанахатабеї, сибонеїта таїно. Останні були найрозвиненішими, але й їм не вдалось уникнути смерті від рук конкістадорів чи занесеної сюди європейської хвороби. Саме таїно були тим народом, який зустрів Колумба в його першому плаванні. Від них європейці навчилися вирощувати та курити тютюн. Деякі слова таїно увійшли до інших мов світу, в тому числі й до української: барбакоа (барбеюо), хамака (гамак), каноа (каное), хуракан (ураган), маїс…

Окрім відтворених типових жител таїно, на острові встановлено численні скульптури індіанців роботи кубинського скульптора Рити Лонги. Є і тут «справжньоряджені аборигени» — молоді хлопці й дівчата, які в добровільно-примусовому порядку проводять гостям обряд очищення, мажучи щоки темною фарбою. Очистився — пожертвуй 1 CUC. З нагоди висадки журналістського десанту таїно внесли до своєї програми обряд весілля, обравши молодят серед одружених (причому не одне з одним!) наших колег із Росії.

На сусідніх із відтвореним селищем островах зведено 49 дерев’яних будиночків на палях. Від однієї оселі до іншої можна перейти місточком. Це — тризірковий готель. Кажуть, він досить популярний серед туристів, і місця в ньому бувають заброньовані на кілька місяців наперед.
У ресторані на головному острові я вперше в житті скуштувала смажене м’ясо крокодила. Всі раніше почуті відгуки підтверджую: так, воно схоже на щось середнє між курятиною та індичатиною. 1 смачне!

Саме до заповідника «Сієнага-де-Сапата» належить та сама затока Свиней, де 1961 року висадилися близько 1400 солдатів, переважно кубинських емігрантів, зі спробою повалити уряд Фіделя Кастро. Ця подія увійшла в історію як остаточна перемога Кубинської революції, а заразом і як одна з найбезглуздіших операцій ЦРУ. Спроба інтервенції гучно провалилася, що зробило Фіделя ще популярнішим серед населення.

Читайте также  МАНСАНА + Куба- = супер отдых!


Долина Вінялес

Провінція Пінар-дель-Ріо — серце тютюнової галузі Куби. Її червона земля ідеально підходить для вирощування цінного листя. Більшість кубинських сигар іде на експорт, а експорт — це джерело валюти, такої жаданої для тутешньої кволої економіки. Саме з тютюну, вирощеного у провінції Пінар-дель-Ріо, крутять сигари найдорожчої марки — «Коїба». До речі, назва мовою індіанців таїно означає просто «тютюн» або «сигара».


Плантацій у цій провінції сила-силенна, причому вони приватні, попри соціалістичний лад на «острові Свободи». Тільки ось урожай господарі зобов’язані продавати державі, до того ж за дуже невеликі гроші. На кожній плантації споруджені просторі дерев’яні комори, або «будинки тютюну», з високими дахами, вкритими пальмовими гілками.

Вони ідеальні для сушіння тютюнового листя: саме в таких приміщеннях забезпечується оптимальний рівень вологості.
Вінялес — це маленьке містечко в однойменній долині, серед якої тут і там виринають круті
зелені скелі-пагорби. їхня порода ніби наскрізь роз’їдена гігантськими термітами, тож ці дивні утворення виглядають надзвичайно ефектно. Усередині цих моготів, тобто «рогів» (саме так їх називають), утворилося багато підземель.

Печера Індіанця — найпопулярніша серед туристів завдяки своїй легкодоступності, а також наявності підземної річки, якою туристам влаштовують захопливі міні-вояжі на човнах. А заради краєвиду самої долини Вінялес, який відкривається з оглядового майданчика з промовистою назвою «Палац хмар», варто подолати не одну сотню кілометрів!


Місцина занесена до Списку ЮНЕСКО з формулюванням «Культурний ландшафт долини Вінялес». Річ у тім, що житла місцевих селян і «будинки тютюну», звички та життєвий лад мало змінилися за останнє століття. Поля орються биками, тютюн садиться, збирається й переробляється вручну.
«Оце дерево із гронами червоних квітів — один із видів акації», — каже Мадалі. «А отам, удалині, ніби всохле дерево з великими коричневими стручками — це теж воно. Ми називаємо його шлюбним деревом: кохання молодят квітне пишно, але все одно всихає». Кубинці — народ із гумором… Але й із почуттям прекрасного.

Читайте также  Доброе утро, последний герой...

Оставить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *